Austrian Airlines

Uvedomujem si, že som sa prehrešil proti úzu, podľa ktorého má byť titulok aj pútavý aj zrozumiteľný. K tomu, aby ste titulku tohto príspevku porozumeli, potrebujete totiž hneď dve jazykové kompetencie. Čitatelia, ktorí sa zaujímajú o letectvo a relatívne často lietajú z Košíc do Viedne, možno hneď odhalia, že slovom Dash sa myslia turbovrtuľové lietadlá Dash 8, ktoré vo farbách rakúskej leteckej spoločnosti Austrian roky lietali na spomenutej linke. Výraz „pfiat di“ však poznajú len tí, ktorí ovládajú dialekt juhonemeckého a sčasti aj rakúskeho jazykového priestoru. Spomenutý výraz sa používa pri lúčení a podobá sa slovenskému zbohom. Titulok príspevku teda môžeme preložiť ako „zbohom, Dash“. Dôvodom tohto lúčenia je skutočnosť, že v posledný májový deň lietadlo Dash 8 spoločnosti Austrian vykonalo vôbec posledný let s cestujúcimi, a to na linke z Viedne do Innsbrucku a späť. Tento let súčasne znamenal koniec prevádzky turbovrtuľových lietadiel vo flotile Austrian Airlines.

Prvé turbovrtuľové lietadlá s rakúskou značkou lietali pre spoločnosť Tyrolean, ktorá sa v roku 1998 stala súčasťou firmy Austrian Airlines a prevádzkovala 44 lietadiel Dash 8 rôznych verzií.Počas celej svojej kariéry u tejto aerolinky prepravila flotila Dash 8 viac než 20,4 milióna cestujúcich. Flotila „dašiek“ pritom nalietala viac než 237 miliónov kilometrov, čo je ekvivalentné 310 cestám na Mesiac a späť. Ďalší štatistický údaj prezrádza, že lietadlá Dash 8 strávili vo vzduchu celkovo 54 rokov a absolvovali vyše 520 000 bezpečných pristátí. V najvyťaženejších rokoch absolvovali až 44 000 individuálnych letov ročne.  

Na posledný komerčný let nasadil Austrian lietadlo najmodernejšej verzie Dash 8-Q400, nesúce poznávaciu značku OE-LGI. Lietadlo bolo spoločnosti Tyrolean Airways dodané v januári 2005 a občas, ako to dokazuje aj fotogaléria, sa vyskytlo aj na našom medzinárodnom letisku. Medzi zamestnancami letiska i leteckými fanúšikmi si lietadlo Dash 8-Q400, ktoré vyvinula dnes už neexistujúca kanadská spoločnosť de Havilland Canada, vyslúžilo stručnú prezývku „daška“. Špeciálne pre vôbec posledný let bol na lietadlo umiestnený onen záhadný nápis, ktorý tvorí titulok článku. Spoločnosť Austrian nasadzuje teraz aj na svoje kratšie európske trate menšie prúdové dopravné lietadlá, ktorých výrobcom je európsky Airbus a brazílsky Embraer. 

Takže „pfiat di“ – zbohom, dašky....

Text a foto R. Mlýnek

Nedávno pridané

Letisko Košice Veľká Británia

Usmernenie k podmienkam vstupu do Veľkej Británie

6. December 2021
628

Nové podmienky a aktualizácie pre Slovensko, Veľkú Britániu, Českú republiku, Írsko, Poľsko a Rakúsko

6. December 2021
Il-62UR-86528

DVADSIATY SIEDMY DIEL: KLASICKÁ RARITA CLASSIC

3. December 2021