gruzínsky Tecnam letisko Kosice

 

Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že civilné lietadlá sú v podstate dopravné prostriedky prepravujúce ľudí a tovar z jedného letiska na druhé letisko, prípadne slúžia len na turistické či športové „poletovanie“. Lietadlá teda pristávajú na letiskách prevažne preto, aby tam dopravili ľudí či náklad. Na pristátie však existujú aj iné dôvody. Okrem prípadov, kedy potrebuje lietadlo pristáť núdzovo, ide najmä o doplnenie paliva. Kvôli tomu občas zavítajú aj na naše medzinárodné letisko.

Nedávno u nás dopĺňalo palivo lietadlo, ktoré by sme mohli z viacerých dôvodov označiť za exotické. Bol to typ lietadla, ktorý u nás vídame len veľmi zriedka. Navyše malo poznávaciu značku začínajúcu prefixom 4L. Takýto pre nás „exotický“ prefix majú civilné lietadlá registrované v Gruzínsku. Išlo teda o lietadlo typu Tecnam P2006T s gruzínskou poznávacou značkou 4L-SSU. Jeho výrobcom je talianska spoločnosť Costruzioni Aeronautiche Tecnam, založená v roku 1986. Táto firma sa špecializuje najmä na výrobu komponentov pre rôznych výrobcov lietadiel a produkciu ľahkých lietadiel vlastnej konštrukcie. 

Model P2006T je dvojmotorový hornoplošník, ktorého prototyp vykonal prvý let 13. septembra 2007, pričom prvé dodávky sériových strojov sa uskutočnili v roku 2010. Má zaťahovací podvozok a podľa výrobcu ide o najľahšie certifikované dvojmotorové lietadlo na svete. Na jeho pohon slúži dvojica piestových štvorvalcov Rotax 912S3 s výkonom po 75 kW. Motory poháňajú dvojlistové vrtule v priemere 178 cm. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 1 230 kg a jeho maximálna rýchlosť je 287 km/h. Zaujímavosťou však ešte je, že v slovenskom registri civilných lietadiel je zapísané len jedno lietadlo typu Tecnam P2006T. 

Ide o stroj s poznávacou značkou OM-LAZ (exOM-VIS), ktorý je vôbec prvý tohto typu vystrojený špeciálnym fotogrametrickým systémom.

 

Text a foto  R.Mlýnek

 

Nedávno pridané

letisko Kosice V4

Štyri lietadlá a premiéri štyroch krajín V4

30. November 2022
Letisko Košice

TLAČOVÁ SPRÁVA: Bránami Letiska Košice prešlo v roku 2022 už 500 000 cestujúcich

23. November 2022
A300 TC-FLE

PÄŤDESIATY DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: PRED POL STOROČÍM VZLIETOL PRVÝ AIRBUS

23. November 2022